Meteorologická pozorování

Tropický víkend a bouřkový víkend - 3.7.2012


Před zvlněnou studenou frontou, která v těchto dnech působí nad naším územím, k nám proudil velmi teplý vzduch od jihu. Víkendové teploty tak šplhaly až ke 33°C na Rychnovsku, v jiných částech Česka to bylo až ke 36°C. Ve znamení tropických teplot byly i obě víkendové noci - sobota měla minimum 20,4°C a neděle 22,3°C. V neděli už ale přišly bouřky.

Kolem jedenácté večer k nám dorazil pás bouřek postupující od jihozápadu. Rychnov zasáhl jen jeho severní okraj, a tak vše bylo především o silném větru. Rychnovská stanice zaznamenala nárazy jen kolem 15 m/s (je umístěná pod kopcem), ale na otevřených místech to muselo být mnohem více. Mnoho polámaných a vyvrácených stromů zejména v jižní části rychnovského okresu tomu velmi napovídá.

V pondělí odpoledne řádily bouřky hlavně v jižních, středních a severních Čechách. V úterý ráno už svitla naděje i pro mě. V době, kdy jsem se nutil ke vstávání, jsem zaslechl hrom. První pohled tedy zamířil z okna, druhý na radar. Od západu se blížily dvě do jisté míry slibně vypadající buňky. Techniku jsem měl v podstatě připravenou, takže jsem nemusel nic dlouho štelovat. Buňka pár blízkých výbojů sice vyprodukovala, ale jinak kromě 6 mm srážek nic nepřinesla.

3 CG blesky zachycené triggerem

 

O pár chvil později, tedy asi v 9 hodin, se západně od Rychnova začaly tvořit další buňky, nicméně, tou dobou jsem byl už v práci a mé myšlenky se musely ubírat jiným směrem. V daném místě se udržovaly několik, přičemž nejzajímavější bylo vše kolem poledne a já mohl jen zoufale po očku sledovat radar :(

Před šestnáctou hodinou se táhl souvislý pruh bouřek po celém západním obzoru. Když jsem skončil v práci, namířil jsem si to k Solnici. Tam už to bylo ale především o intenzívních srážkách, takže jsem se stáhl zpět - tentokrát mezi Kvasiny a Lukavici. I zde se ale rozpršelo a já se pokoušel lovit blesky za intenzívního deště. Úspěšnost: zanedbatelná.

Jeden CG blesk zpoza čelního skla auta

Tyto bouřky postupně zanikaly, ale další se chystaly od jihu. Rozhodl jsem se pro zkoušku ústecko-orlického letiště. Než jsem dorazil na místo, vše již opět zesláblo, přesto jsem pozoroval pár pěkných výbojů mrak - zem. Vyfotit se mi podařilo jen pár skomírajících CC.

Snímky z letiště Ústí nad Orlicí

Tato bouřka se postupně sunula k Rychnovu a nad Orlickými horami se změnila v samotný déšť. Pro úterý to ještě ale nebylo vše. Kolem šesté se v oblasti Moravských Budějovic začala tvořit další jádra. Ta, byť ve slabší formě, dorazila i na Rychnovsko. Vyrazil jsem tedy na své stanoviště. Nebyl bych to ale, kdyby se neobjevila nějaká překážka v úspěšném lovu. Vrstva stratu, která bouřku doprovázela, ležela velmi nízko (odhadem 50 m nad zemí) a takřka znemožňovala pozorovat nějaké blesky. Pár jich nakonec bylo natolik blízkých, že se mi je podařilo kloudně zachytit.

Přicházející bouřka a s ní stratus

Stratus fractus již pokrývá téměř celou oblohu

Na tu bídu alespoň něco...

Kolem půl dvanácté už bylo vše hodně daleko a naděje na nějaký slušný záběr už byla ta tam. Následoval odjezd domů, malá svačinka na dobrou noc a hrozně krátký spánek...

Zítra by mohlo bouřkové počasí pokračovat, tak uvidíme...

 

 

 

© copyright Jiří Novák 2013