Meteorologická pozorování

Výšková tlaková níže 12.6.2015

 


V pátek 12.6. přecházela přes naše území výšková tlaková níže, která ovlivnila zejména severovýchodní Čechy. Ve vlhkém instabilním vzduchu se v odpoledních a večerních hodinách tvořily četné bouřky.

První z nich mě zastihla ještě v práci.

 

Radarový snímek s vyznačením Dobrušky v 17:15 SELČ (zdroj: ČHMÚ)

 

 

 

Na další buňku jsem už v Rychnově vyzvedával Zdendu a po vyhodnocení situace jsme vyjeli k obci Ještětice (okr. RK). Chystala se na nás dvě jádra, která těsně před námi měla na radaru bílé odrazy. První z nich ale ještě před námi rychle zeslábla, a tak nás jen trochu zkropila. Blesková aktivita velmi slabá, navíc vše mezi mraky a srážkami :(

 

Buňka číslo 1

 

Radarový snímek s vyznačením Rychnova, naše poloha o cca 7 km severněji (zdroj: ČHMÚ)

 

Druhá buňka dorazila vzápětí a po vzoru té první zeslábla také. Naštěstí dokázala vyprodukovat alespoň jeden blesk mimo svá mračna a srážkové pásmo :)

 

Struktura žádná...

Blesk CG- focený z bezpečí auta

 

Po přechodu těchto dvou buněk se zdálo, že už bude klid, ale opak byl pravdou. Po osmé hodině Zdenda kontroloval situaci pohledem z okna a viděl pěkně nasvícené kumuly, jak solidně rostou. Dlouho jsme neváhali a vyrazili na naše místo do Doudleb nad Orlicí. Tam jsme se jali pořizovat timelapse. Nakonec z pohledných kumulů vyrostla docela pěkná bouřka, byť pro nás už dost vzdálená.

 

 

Detail rostoucích kumulů

 

 

Timelapse vývoje Cb

 

Bouřka vyprodukovala také pár pro nás viditelných blesků CG-.

 

A takhle buňku zachytil radar ČHMÚ (křížek označuje Kostelec nad Orlicí, naše poloha je asi o 4 km východněji)

 

 

© copyright Jiří Novák 2013