Meteorologická pozorování

Nepovedený výjezd - 29.7.2013


Na pondělí 29.7.2013 se připravovali snad všichni stormchseři v celé republice. Aby také ne, situace totiž slibovala nejzajímavější bouřky této sezóny. Ani já se svým přítelem jsme nebyli výjimka. 

Technika byla už dva dny předem na 100% připravená, nádrž v autě plná a zbývalo jen nějaké jídlo a pití. A protože předpověď slibovala nejsilnější bouřky pro oblast Vysočiny a jižních Čech, rozhodli jsme se pro výjezd tímto směrem. 

Když jsme dorazili do Jihlavy, bylo stále ještě dost času. Na radaru po bouřkách ani stopy, a tak jsme pokračovali dál k jihozápadu, abychom v nepříznivém terénu našli to správné místo s odpovídajícím výhledem. Jenomže ne a ne nic najít. Nakonec jsme zakotvili na jindřichohradeckém letišti, kde sice také nebylo vidět bůhví jak daleko, ale nic jiného nám nezbývalo, protože v tu dobu už se rýsovaly první silná jádra. Naneštěstí to bylo západně a východně od nás, takže než jsme se mohli přesunout někam jinam, bouře přešly a my jsme nakonec neviděli vůbec nic. Při postupu na k severu se bouřky rozrůstaly a postupně se spojovaly do velké MSC. 

Jediná možnost, jak něco ulovit, bylo zkusit celý systém předjet. Najeli jsme na dálnici D3 a mířili ku Praze. Po pár kilometrech však naši snahu utnuly kroupy a popadané stromy na silnicích. Rychlost našeho pohybu se tak snížila na minimum a s častým stáním v kolonách jsme do hlavního města dorazili příliš pozdě. I zde už MCS pěkně řádila a silnice byly často plné vody.

Cesta po D11 na Hradec Králové byla hodně podobná - silný déšť a občas nějaký blesk. Prostě nic co by nám mohlo udělat radost... Ale chybami se člověk učí a příště snad najdeme pro pozorování lepší místo.

Výjezd byl tedy hodně nepovedený a najetých více než 500 km přineslo jen jakési dokumentační video přibližující situaci na silnicích po řádění živlu...

 

" />

 

© copyright Jiří Novák 2013