Meteorologická pozorování

Návrat z prodlouženého víkendu okořenily bouřky - 4.8.2013

 


Když jsem v pátek odjížděl s přítelem a rodiči na prodloužený víkend na Lipno, byla jistá naděje, že se v neděli 4. srpna bude na obloze něco dít. Nádobíčko tak nezůstalo doma a bylo tomu tak správně. Při cestě domů, v odpoledních hodinách, se první bouřky začaly tvořit na západě Čech a rychle postupovaly k východu. 

Byli jsme v pardubickém Globusu, když pohled na radar dával echo o blížící se bouři. Místo večeře jsme tak nasedli do auta, abychom se dostali na nějaké příhodnější místo. Už na parkovišti jsme nad obzorem viděli přibližující se shelf cloud, a proto bylo jasné, že nikam daleko nedojedeme a musíme hledat nejbližší možný flíček. 

 

Příchod bouře

 

Zastavili jsme hned za Pardubicemi na výjezdu směr Hradec Králové po "staré". Technika šla hned do akce, kterou si s námi užili i naši. První šel na řadu Ricoh s timelapsováním a vzápětí zrcadlovka s focením shelf cloudu. 

 

Detail shelf cloudu

Těsně před námi

 

Nárazy větru na čele bouře byly hodně silné, sotva se dalo udržet na místě a z pole létaly drobné kamínky, které nás častovaly fackami do obličeje. Po chvíli začalo docela silně pršet, a tak následoval přesun do auta. Bleskové hody se ale nekonaly. Ne že by bylo výbojů nějak extra málo, ale drtivá většina byla opět schovaná mezi mraky nebo srážkami.

Jedno CéCéčko :)

 

" />
 
" />
 

Po asi hodině, možná hodině a půl, jsme pozorování vzdali a v týlu bouře zamířili k Rychnovu. Cestou bylo vidět několik pěkných blesků, hlavně anvil crawlerů, ale za jízdy se toho moc vyfotit nedá... 

© copyright Jiří Novák 2013