Meteorologická pozorování

Statistika meteorologického léta 2013

 


Přestože se k nám už chystá první sníh, pojďme se v krátkosti vrátit k letošnímu létu. Nejteplejší část roku 2013 se zapíše do historie rychnovského počasí, a to hned dvakrát. Na konci července totiž došlo k vyrovnání absolutního teplotního maxima od počátku měření v Rychnově nad Kněžnou a také jsme tu zaznamenali tak málo letních bouřek, že méně jich už snad ani být nemůže. Tedy může, ale letošní číslo je opravdu nejmenší, jaké pamatuji :(

 

Nejdříve k teplotám. A vlastně k tomu nejzajímavějšímu, co nám léto dopřálo. Z poněkud chladného začátku června jsme se postupně dostali až k tropům, které kulminovaly na konci července, když 29.7. byla na rychnovské "automatce" dosažena historicky nejvyšší teplota tohoto okresního města a došlo tak k vyrovnání absolutního rekordu z 31.7.1994. Po téměř devatenácti letech se rtuť teploměru dostala 36,7°C. Po přechodném ochlazení se na začátku srpna znovu dostavily třicítky, aby závěr léta patřil už jen průměrným teplotám.

 

 

A nyní ke srážkám. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno v první půli června, kdy Čechy opět bojovaly s povodněmi. Od druhé poloviny června srážek výrazně ubylo a jejich množství se nijak nezvedlo ani do konce srpna. Nejvyšší 24-hodinový úhrn byl zaznamenán na bouřkové situaci 29. července. I tak to bylo pouhých necelých 19 mm. V grafickém přehledu je vidět, že máme za sebou nejsušší léto za poslední čtyři roky.

 

 

Závěrem už jen pár slov ke zmíněným bouřkám. Letošní "neúroda" byla opravdu extrémní. Celkový počet 8 (slovy osm) bouřkových jevů hovoří za vše... O bouřkách v roce 2013 se dočtete v následujícím článku.

© copyright Jiří Novák 2013