Meteorologická pozorování

Tlaková níže Xaver na Rychnovsku

 


Druhou polovinu tohoto týdne zpestřila tlaková níže, která dostala jméno Xaver. Zrodila se nedaleko Islandu a při svém postupu jihovýchodním a posléze východním směrem zasáhla především britské ostrovy, jih Skandinávie a také sever Německa a Polska. V těchto oblastech byly její projevy nejvýraznější. V České republice jsme zaznamenali především silný vítr, zejména hory dostaly velký příděl sněhu a dokonce se objevily i ojedinělé bouřky. 

 

Analýza synoptické situace, zdroj infomet.cz

 

Během čtvrtečního odpoledne se nad naše území začala nasouvat oblačnost již zokludovaného frontálního systému a postupně sílil vítr. Srážky na Rychnovsko dorazily kolem osmé večer. Nejprve se jednalo o déšť, později to byly srážky smíšené, ale už převládaly sněhové vločky. Teplota se pohybovala kolem +2°C.

Kolem jedné hodiny v noci dorazilo další srážkové pásmo. Déšť se sněhem rychle vystřídal čistý sníh, ale teplota stále ne a ne klesnout pod bod mrazu. Nárazy větru při této vánici dosahovaly 14 m/s, ale nutno podotknout, že rychnovská stanice měří za kopcem, a proto jsou údaje o větru poněkud zkreslené. Věřím, že na otevřeném prostranství měly nárazy hodnotu přes 20 m/s. Do rána přešlo ještě jedno srážkové pásmo a za ním teplota konečně spadla alespoň lehce pod nulu.

V průběhu pátečního odpoledne se začaly vytvářet další sněhové přeháňky, ale do večera jsme měli jen sněhový poprašek. Vítr dle stanice dále dosahoval v nárazech až 13 m/s. V noci na sobotu se vyskytovalo občasné převážně slabé sněžení při teplotě -1°C, a tak jsem ráno měřil 4 cm sněhu. 

V sobotu se vítr už znatelně uklidnil, ale velká oblačnost nás zásobovala sněhovými přeháňkami, aby večer přišlo sněžení trvalejšího charakteru. To s občasnými přestávkami trvalo až do nedělního rána. U sněhoměrné tyče tak bylo celkem 10 cm bílé hmoty. Teplota přes noc oscilovala kolem nuly, nad ránem pak klesla na -1°C. 

-------------------------

Během neděle se začíná oteplovat. V noci na pondělí se očekávají srážky, které v našem regionu budou pravděpodobně sněhové jen na horách, a také další oteplování, které současnou sněhovou pokrývku jistě brzy rozpustí...

 

Orlické hory 

Minulý víkend jsem psal, jak to vypadalo na horách. V tu dobu bylo na hřebenech kolem 20 cm sněhu. Protože tam ale v těchto dnech hodně sněžilo, chtěl jsem poznat aktuální stav. V sobotu dopoledne jsem tam tedy se svým přítelem vyrazil znovu.

Už od Skuhrova nad Bělou byla znatelně vyšší sněhová pokrývka než v Rychnově, odhadem z auta nejméně 10 cm. V Deštném pak sněhová peřina měla výšku cca 30 cm. Cesta na Šerlich pro nás ale skončila už ve své první polovině. Silnice sice byla prohrnutá, ale docela kluzká, s čímž si neporadily ani moje zimní pneumatiky, ani různé elektronické systémy, kterými je auto vybaveno, a v neposlední řadě ani já :( Následovala tak otočka a cesta směr Olešnice v Orlických horách.

 

Deštné v Orlických horách

Cesta na Šerlich, stojíme...

Olešnice v Orlických horách

Olešnice v Orlických horách

 

Mezi Deštném a Sedloňovem byly krásné jazyky, které dosahovaly až jednoho metru při krajích vozovky. Právě tento úsek se nám cestou zpět stal osudným. Tedy hlavní příčinou byla moje chvilková nepozornost, díky které jsem před zatáčkou nepřibrzdil, a pak už jsme viděli jen spousty sněhu letícího přes naše čelní sklo... Kromě sprostých slov a nadávek na svoji osobu se mi v tu chvíli vybavila scénka z filmu Vesničko má středisková, kterou jsem svým počinem dokonale okopíroval...

Cesta ze Sedloňova do Deštného

Kontakt s příkopem...


Bez komentáře...

 

Ještě jednou bych tak chtěl poděkovat farmáři ze Sedloňova a jeho synovi, díky nimž jsme se dostali zpět na silnici a mohli se vrátit domů. Musím ale podotknout, že během čekání na traktor zastavila spousta dalších řidičů s nabídkou pomoci. Je vidět, že když jde do tuhého, jsme schopni si navzájem pomoci...

 

A příště už žádné kochání, že pane doktore?

 

" />

 

© copyright Jiří Novák 2013