Meteorologická pozorování

Shrnutí významného počasí za březen a duben

 


Přestože bouřková sezóna je už v plném proudu, ač dá se říct relativně brzy, Rychnovu a jeho okolí se významné jevy docela vyhýbají. I tak se ale pár zajímavostí najde, a proto bych je rád shrnul v tomto článku.

Začnu teplotou - ta v půlce března vyletěla vzhůru a první "dvacítku" jsme tu měli již 22.3. V roce 2012 to však bylo ještě o čtyři dny dříve. 

První bouřky se v ČR vyskytly také v březnu, Rychnov si ale musel počkat až do 14. dubna. Nejen tento den se v oblasti nevýrazného tlakového pole v odpoledních hodinách tvořily četné přeháňky a bouřky doprovázené intenzívním spadem sněhových krupek, které vytvářely i několikacentimetrovou souvislou vrstvu. Já jsem při tom nejlepším byl samozřejmě v práci, takže na mě se to nejlepší už nedostalo. 

 

 

 

 

 

Panorama bouřkové oblačnosti s mammaty

Detail oblaků mamma

 

Po dnech s prvními bouřkami a sněhovými krupkami se situace uklidnila a s utišením větru se ranní teploty propadly až pod bod mrazu - 17. dubna ráno tak rozkvetlá vegetace dostala pomyslnou facku, když se rtuť teploměru ve dvou metrech přiblížila mínus dvojce (minimum bylo -1,9°C) a v pěti centimetrech nad zemí dokonce na -5,5°C.

V závěrečné dubnové dekádě se znovu oteplilo a odpoledne se teplota pohybovala i kolem dvaceti stupňů a občas došlo také na bouřky.

Podvečerní konvekce (20.4.2014)

 

Kolem Rychnova byla situace nejzajímavější asi v pondělí 28.

 

 

Procházející bouřka (28.4.2014)

 

 Kostelec nad Orlicí, 3.5.2014

 

 

 

© copyright Jiří Novák 2013