Meteorologická pozorování

Bouřky 2.května 2014


 

Na pátek 2. května předpověď slibovala výskyt i silnějších bouřek. Z práce se mi povedlo utéct už ve dvanáct hodin, což byl ideální čas. Tou dobou se totiž začala první bouřková jádra tvořit v severní části Vysočiny a to byl impuls k naložení techniky, nasednutí do auta a vyražení tímto směrem. Bouřky postupovaly k severu, a proto jsme se vydali z Kostelce k Hornímu Jelení. Během cesty jsme ale zjistili, že se vše stáčí krapet k severovýchodu, a museli jsme tak změnit směr. Naším cílem bylo Vysoké Mýto. Už od Horního Jelení jsme naši bouřku měli pěkně před sebou.

 

Konvekce ve Vysokém Mýtě

 

V Mýtě jsme zakotvili u tamního autodromu a společně s technikou sledovali další vývoj. Občas se objevil nějaký blesk (CC i CG), ale nebylo to nic extra. Ani trigger nebyl v lovu příliš úspěšný. Jádro postupovalo dále spíše k východu, ale já s přesunem poněkud otálel, protože zdejší krajinu nemáme moc prozkoumanou a nevím o žádném vhodném místě k pozorování.

 

Bouřkové jádro jihovýchodně od nás

Slabý CC blesk

Slabý CG blesk

 

Po asi půl hodině, kdy se nám vše vzdálilo víc než dost, jsme přeci jen popojeli kousek dál - těsně před Litomyšl. Odsud bylo vidět ještě pár blesků, ale bouřka při svém postupu dále slábla, a tak jsme za silného deště vyjeli zpět, směrem k Pardubicím. 

 

Blesk CC ztrácející se v provazech vody

 

V Holicích následovalo krátké občerstvení a pokračování do města perníku. Cestou byly vidět kovadliny vzdálených kumulonimbů. Pardubice nakonec nebyly tím nejlepším místem, a proto jsme byli nuceni jet ještě víc k jihozápadu. Těsně před Chrudimí jsme zastavili, abychom mohli sledovat jihozápadní obzor, kudy procházela jednotlivá bouřková jádra. Vše bylo dost daleko a vyhledávat nějaké jiné stanoviště vzdálené několik možná i desítek kilometrů nemělo vzhledem k proměnlivosti situace žádnou cenu. Trigger se sice snažil zachytávat vzdálené výboje, ale výsledek byl opět mizerný. Rozhodli jsme se tedy pro návrat domů. 

 

Blesk CG

Oblačnost pod základnou Cb

 

Po cestě Zdeněk ještě pochopitelně sledoval radarové snímky a nové buňky v oblasti Nového Města na Moravě nás přemluvily, abychom si dnešní cestování ještě prodloužili. Doma jsme se prakticky nezdrželi a jeli směr Ústí nad Orlicí a pokračovali na Českou Třebovou, kde už bylo potřeba najít správné pozorovací místo. Ani tady to ovšem tak dobře neznám a museli jsme znovu improvizovat. Jakmile jsme se dostali na kopec za Třebovou (směrem k Litomyšli), uviděli jsme shelf cloud přibližující se v tu dobu už také rozpadající se bouřky. 

 

První panorama

Detail shelfu

 

 

 

Začali jsme okamžitě s timelapsem a také focením. Mnoho blesků ale vidět nebylo. Vlastně jenom jeden a ještě k tomu schovaný mezi srážkami, kterých bylo naopak požehnaně. Vyfocený shelf nás alespoň trochu uspokojil a my se mohli za neutuchajícího deště vrátit domů.

 

Kostelec nad Orlicí, 4.5.2014

© copyright Jiří Novák 2013