Meteorologická pozorování

Přechod studené fronty - 23.5.2014


 

Minulý týden mi do rodiny fotografického nádobíčka přibyla nová zrcadlovka Canon 600D a toto pondělí i nový trigger na blesky PatchMaster, a proto jsem se již nemohl dočkat nějaké bouřkové situace, abych je mohl vyzkoušet v praxi. Vyhlídky byly naštěstí dost příznivé a již s týdenním předstihem byly v souvislosti s přechodem studené fronty avizovány pěkné bouřky na tento pátek. Vyskytovat se měly v odpoledních a večerních hodinách zejména v Čechách, v těch východních, ale s relativně malou pravděpodobností. Situaci jsem nechtěl podcenit, a tak jsem si vzal v práci půl dne volna, abychom se svým přítelem měli čas pro výjezd směrem na západ od našeho bydliště, kde byla pravděpodobnost bouřek dost vysoká.

 

Po poledni se začala rodit první bouřková aktivita v jižních Čechách. Jak jednotlivé buňky postupovaly k severovýchodu, pomalu se slévaly do multicel a my jsme kolem 14. hodiny sbalili techniku a vyrazili. Nejprve jsem chtěl zamířit jen do Hradce Králové, ale později jsem usoudil, že bude výhodnější pokračovat dál na západ. Najeli jsme tedy na hradeckou D11, abychom z ní po necelých dvaceti kilometrech znovu sjeli a hledali vhodné místo s nejlepším možným výhledem k jihozápadu, odkud se vše již chystalo. Nakonec jsme zakotvili u obce Kněžičky, asi osm kilometrů za Chlumcem nad Cidlinou.

Po příjezdu na místo a nachystání techniky následoval poměrně rychlý přechod čela bouře a následný silný déšť, který cca dvě minuty provázely také kroupy o velikosti až 1 cm v průměru. Blesková aktivita byla dost slabá a když už došlo na nějaký výboj, byl schován mezi provazy vody. Nicméně fotogeničnost nelze bouřce nijak upřít...

Radarový snímek s vyznačením naší pozice (zdroj: ČHMÚ)

 

Panorama jihozápadního obzoru

Shelf cloud

Panorama čela bouře, pohled k JV

Útvar připomínající wall cloud, pohled na V

Detail

 

 

 

Po uklidnění situace a za stále silného deště jsme vyhodnotili situaci a rozhodli se pro návrat k domovu. Cestou před námi bylo stále vidět čelo bouře, ale to se během svého postupu k východu rozpadalo, takže jízda byla celkem klidná. 

 


Když jsme zaparkovali auto před naším domem, pohlédl jsem znovu na radar a bylo jasné, že dnešní lov ještě nekončí. Od jihu k severovýchodu k nám postupovaly nové buňky a my tak vyjeli hledat nejlepší pozici v co nejbližším místě. V závislosti na aktuální situaci jsme si vyhlédli místo za obcí Krchleby, odkud bylo možné pozorovat četné výboje.

 

Radarový snímek s vyznačením naší pozice, zdroj: ČHMÚ

 

Konečně byla přišla ta správná chvíle pro nový trigger a zároveň možnost zjistit, jak se bude činit v porovnání s Lightning Triggerem (LT), kterého mám už asi tři roky. PatchMaster byl připojen na Canon 600D a LT na Canon 1000D. Rozdíl byl velice patrný. PatchMaster reagoval takřka na všechny výboje a řekl bych, že jich na rozdíl od LT drtivou většinu s přehledem zachytil. Všechny záběry jsou kvůli chvílemi silnému dešti pořízené z auta přes čelní sklo a aby toho nebylo málo, u jednoho ze dvou mini stativů nám upadla nožička, a tak jsem "šestistovku" musel celou dobu držet v ruce opřenou o volant...

Nejprve výběr snímků pořízených Canonem 1000D s LT.

 

Blesk CG

Blesky CC

 

A nyní Canon 600D a PatchMasterem...

 

Blesk CG

Série blesků CC

CG blesk

A ještě jeden - asi nejlepší :)

Nakonec ještě jedno pěkně rozvětvené CéCéčko

 

Nyní se podívejte na video, které ukazuje Canon 600D s PatchMasterem, jak reagují na blesk.

 

 

 


Po deváté hodině blesková aktivita ochabla až na nulu. Jihozápadně od nás se ale dál tvořily celkem nenápadné, ale přesto trochu elektricky aktivní nové buňky, a jak se říká "s jídlem roste chuť", a my si tak chtěli dnešní večer ještě prodloužit. Jedno pěkné místečko mám vyhlédnuté u Horních Ředic na Pardubicku - vydali jsme se tedy tam. 

Tady už to ale nebylo nic extra...

Radarový snímek s vyznačením naší pozice, zdroj: ČHMÚ

 

 

Blesky CC

Vzdálený blesk CG

 

Po půlnoci už bylo takřka po všem, a protože jsme byli dost unavení, těšili jsme se domů s tím, že na sobotu jsou vyhlídky také velmi zajímavé a je se na co těšit. 

...a opravdu bylo, ale o tom později :)

 

Kostelec nad Orlicí, 25.5.2014

 

 

© copyright Jiří Novák 2013