Meteorologická pozorování

Přechod studené fronty - 24.5.2014


 

Sobota 24.5.2014 byla druhým dnem, kdy přecházela studená fronta, která své působení na našem území započala již v pátek. Přes noc její projevy sice utuchly, ale během dne se znovu dostávala "do varu". 

Sotva se stačíme doobědvat, už se nám za zadkem rodí první bouřková jádra. Popadáme techniku a razíme do terénu. Naštěstí jsme u mých rodičů v Rychnově a nemusíme se tak nikam daleko přesouvat. Zastavujeme na mém oblíbeném pozorovacím místě nad Lukavicí, odkud je vidět takřka do všech stran. 

První buňka má opět rychlý nástup, ale zatím není ve své podstatě, co fotit. Blesková aktivita téměř nulová a pokud se něco objevuje, tak jen mezi silnými srážkami, což je samozřejmě k ničemu. První vlna rychle odeznívá, ale vzápětí jsou tu další nová jádra, která přechází v rychlém sledu jen těsně kolem nás, případně nás zkrápí okrajem svého srážkového pásma. 

 

Jedna z buněk přecházejících jihovýchodně od nás

 

Panorama jihovýchodního obzoru

Výjezdová technika

Postupně přes a kolem nás přecházejí tři jádra. Následuje přejezd na Slavěnku, kde nás stíhá další. Začíná trochu přituhovat, protože kromě silného deště se spouští také kroupy o průměru až jeden centimetr. Když se situace trošku uklidní, posouváme se směrem ke křižovatce k Uhřínovu, kde fotíme a točíme pár dalších záběrů. Cestou potkáváme rozlomenou slivoň a potoky vody.

Rozlomená slivoň

Po chvíli se vracíme zpět na Slavěnku, kde zastavujeme při další vlně silných srážek a krup. Kroupy mají stále průměr kolem 1 cm.

  

Kroupy na silnici focené přes boční okno auta

Během srážkové pauzy jsem pár krup nasbíral

 

Když přestává pršet posunujeme se po silnici směrem na Kvasiny. Cestou však vidíme řeku vody, která se utvořila na poli, a zatopenou část silnice. 

Silnice směr Kvasiny

 

 

Od jedné projíždějící řidičky se dozvídáme, že v Lukavici je situace ještě horší, a proto se vydáváme zpět, abychom vše mohli zmonitorovat.

Zatopená silnice směr Rychnov

Tady se voda sotva vejde pod most...

Na následujícím videu je zachycen průjezd takřka celou Lukavicí. Místy byla situace docela vážná a podle dostupných informací bylo zatopeno asi pět sklepů...

 

 

Na radarové animaci jsou zřejmá jádra, která prošla v podstatě nad jedním místem, kde tak spadlo veliké množství vody během krátké doby. Nejbližší stanice hlásily úhrny kolem 40- 50 mm (Uhřínov, Rampuše, Osečnice). V Rychnově bylo naměřeno jen 7 mm...

 

Zdroj: ČHMÚ

 

Řeka Kněžná, do která se vlévá rozvodněný lukavický potok, dosáhla téměř k 1. stupni povodňové aktivity...

 

...což potvrzuje i rychnovská limnigrafická stanice (zdroj: pla.cz)

 

 


Z videa z Lukavice je patrné, že bouřky jsou už mimo "naše" území a my se tak můžeme rozjet opět k našim, abychom vyprázdnili paměťovky a dobili baterky přístrojů. Ani teď ale nedostáváme příliš časového prostoru, protože se na západ od nás tvoří další významný bouřkový komplex, přičemž kovadlina kumulonimbu se k nám velmi rychle přibližuje. Opět tedy balíme techniku a vyrážíme směr Solnice, kde musím tankovat. Následuje přesun k Ještěticím, odkud je znovu dobře vidět západní obzor. Nádherný "cébák" máme přímo nad sebou...

 

Panorama bouře poskládané z fotek na výšku

Bouřková oblak se nadále vyvíjí

Shelf cloud brzy přejde nad našimi hlavami

Pozorovatelé s monumentálním pozadím :)

 

Mohutné srážkové pásmo

 

 

Ihned po přechodu čela bouře se spouští mírný déšť, který postupně nabírá na intenzitě. Vzápětí pak znovu přicházejí kroupy. Tentokrát ještě o něco větší - svými rozměry připomínají třešně. 

 

Kroupy o velikosti třešní

V trávě moc dlouho nezůstávají a rychle tají

 

Po asi dvaceti minutách bouře odchází a snažíme se ji ještě trochu pronásledovat. V Bílém Újezdu nás zpomaluje mohutná kaluž na silnici. Pokračujeme přes Podbřezí a Dobré a obracíme se zpět k Rychnovu. Během cesty už žádné stopy po kroupách nepotkáváme. 

 

 

 

Zdroj: ČHMÚ

 

Když se vracíme opět k mým rodičům, poněkud nezvykle si přeji, aby se dnes už nic dalšího nekonalo. Ano, kvůli hokeji... :) 

Ještě ale odvážím Zdendu do Kostelce, aby mohl jít plnit své pracovní povinnosti. V Rychnově pak sleduji hokej i obrázky z radaru. Druhá varianta je ale mnohem zajímavější, a protože se našim reprezentantům moc nedaří, vyrážím znovu do terénu pozorovat oblohu, které se "daří" mnohem více. Od západu totiž přichází další, a pro dnešek už opravdu poslední, bouřka, jejíž fotogeničnost je opravdu vynikající...

Panorama čela podsvícené zapadajícím sluncem

Shelf cloud připomínající knírek :)

Shelf cloud se hodně blíží k zemi

A toto je už poslední záběr...

 

Přechod této studené fronty byl v naší oblasti opravdu pestrý a zajímavý. Jen tak dál... samozřejmě bez materiálních a jiných škod.

 

Kostelec nad Orlicí, 26.5.2014

 

 

© copyright Jiří Novák 2013