Meteorologická pozorování

Bleskový výjezd za blesky - 8.7.2014


 

Už od pondělí 7.7.2014 přes naše území přecházela zvlněná studená fronta. Západně od Rychnovska se tvořily četné bouřky, mnohde i dost silné, ale právě v Rychnově panovalo ještě velmi teplé a slunečné počasí. Pondělní maxima se dostala až na 32°C a noc na úterý byla dokonce tropická - první tropická v tomto roce. Rtuť teploměru totiž nespadla pod 20,3°C

Úterý už tak teplé nebylo - do tropické třicítky scházely dvě desetiny stupně. Mohla za to i první slabá bouřka, která se prohnala Rychnovem zhruba půl hodiny po poledni. Druhá na sebe nechala čekat až do půl šesté odpoledne, a řeknu vám, bylo to teda o fous.

Je 17 hodin a já v práci dodělávám, co musím, hned sedám do auta a mířím z Dobrušky do Kostelce. Zdenda zatím doma netrpělivě (nemaje řidičák a tudíž ani auto) fotí z okna přibližující se shelf cloud. Kolem půl šesté dorážím do Kostelce, Zdenda hází techniku do auta a razíme na nejbližší vhodné místo. Volíme příhodnou rovinku na kopci za obcí Libel a tasíme foťák s triggerem. Jen tak tak stihnu udělat pár fotek pro panorama a brzy začíná pršet. Foťák i my tak mizíme v autě a za hustého deště pokračujeme ve focení. Pár CG blesků se daří zachytit, zatímco za námi se rodí další buňka, která sužuje Rychnov. Během asi čtvrt hodiny vše přejde, a protože nám pohled na oblohu ani na radar už nic zajímavého neslibuje, zvedáme kotvy a valíme domů. 

Blesková akce ale, myslím si, končí slušným úspěchem...

 

Zdendův shlef cloud pořízený z okna :)

Čelo přicházející bouře

Panorama

 

A na závěr dva totožné blesky. První zachycený triggerem a druhý mnou z ruky :)

 

Kostelec nad Orlicí, 9.7.2014

© copyright Jiří Novák 2013