Meteorologická pozorování

Silné srážky při bouřkách 3.srpna 2014


 

Po tropické noci na neděli (teplota neklesla pod 20°C) se chystal další horký den. Tentokrát teplotní rozjezd zabrzdil brzký rozvoj konvekce už kolem jedenácté hodiny. 

S bouřkami jsem počítal, ale ještě před nimi jsem se chtěl podívat do hor, jestli už rostou houby. Vyrazil jsem společně se Zdendou, aby nás při zpáteční cestě zastihla první bouřka rodící se nad Orlickými horami. Pohledem na radar jsme zjistili, že se to rojí všude kolem nás. 

Poprvé jsme zastavili na "Ptáčáku" na cestě mezi Uhřínovem a Lukavicí. V tu dobu jsme pozorovali silnou bouřku v oblasti Králického Sněžníku, ale věděli jsme, že ta nás nepotká. Zajímavější byla rozsáhlá konvekce rozvíjející se na obzoru od jihu až na server. Bylo potřeba, abychom k bouřce byli o něco blíže, a tak jsme zamířili k Ještěticím. Během cesty byly vidět asi dva výboje. Když jsme dorazili na pozorovací místo, už pršelo. Jednalo se ale o relativně slabé srážky, protože celá bouře se pohybovala jiho-severním směrem a my byli právě na jejím okraji. Pár blesků jsme zahlédly, ale většina byla skrytá v silných srážkách. 

 

Nasávání vzduchu do bouře

Jeden z mála viditelných GC blesků

Blesk CC

 

 

Po přechodu shluku prvních buněk následovala další, která již měla fotogeničtější strukturu, leč blesků bylo velmi málo. 

 

Čelo další buňky

 

Další buňky se rodily jižně od nás. Zvolili jsme proto přesun nad Lukavici, abychom mohli sledovat jejich další postup na severovýchod. 

GC blesky ve srážkách

 

Když zdejší aktivita utichla, upoutala naši pozornost výrazná buňka, která se již delší dobu zdržovala kolem Ústí nad Orlicí. Vyrazili jsme tedy za ní. 

V Českých Libchavách déšť výrazně zesílil a v Libchavách už stěrače skoro nestíhaly a začaly padat kroupy do velikosti 1 cm. Po příjezdu do Ústí nad Orlicí kroupy ustaly, ale za to se na nás hrnuly potoky vody z výše položených částí města, které zatopily Královéhradeckou a Moravskou ulici. Kvůli asi 30 cm vody na silnici jsme se nedostali ani ke křižovatce u hotelu Avion. O situaci ve městě si uděláte lepší obrázek u následujícího videa a fotografií. 

 

 

Kanál chrlící vodu v Královéhradecké ulici

Moravská ulice

 

Při mapování situace ve městě bylo patrné, že se chystají další bouřková jádra. Pro další lov jsme se přesunuli na ústecké letiště, nejbližší místo s rozumným výhledem. V tu chvíli byly vidět bouřky snad ze všech stran - odeznívající na severovýchodě až po jih, a na západě další. 

Panorama buňky přicházející od jihozápadu až západu

Detail nasávání do bouře

Blesk CG

 

Po uklidnění situace jsme ještě jednou projeli městem, abychom viděli, jestli už voda opadla.

Hasiči ještě likvidují následky povodně

 

Dílčí úhrny srážek (19:00): Rychnov nad Kněžnou - 20,5 mm, Častolovice - 38,6 mm, Ústí nad Orlicí - 43,2 mm (zdroj dat: ČHMÚ a Povodí Labe)

 

Kostelec nad Orlicí, 3.8.2014

 

A abych nezapomněl - houby nerostou :(

 

 

 

 

© copyright Jiří Novák 2013