Meteorologická pozorování

Statistika bouřkové sezóny 2014


 

Letos jsem si dal se statistikou bouřkových jevů v Rychnově pěkně na čas. Jednak z nedostatku času a hlavně také proto, že se bouřky v ČR vyskytovaly i v průběhu prosince. Rychnov nakonec sice ostrouhal, ale i 2 říjnové bouřky potěšily.

 

Nyní stručně k průběhu celé sezóny

První bouřky jsme v Česku zaznamenali už v březnu, u nás v Rychnově jsme si ale museli počkat až do dubna. Konkrétně do čtrnáctého. V tomto období se v odpoledních hodinách tvořily slabší bouřky doprovázené silným spadem sněhových krupek, které tvořily i několikacentimetrovou souvislou vrstvu.

 

 

Květen byl z pohledu bouřek tím nejzajímavějším z celé sezóny. Postarala se o to série bouřkových dnů v závěrečné dekádě měsíce. 

První byl pátek 23., kdy jsme se Zdendou podnikli výjezd k Chlumci nad Cidlinou a následně měli možnost vyfotit několikero nočních blesků pár kilometrů od našeho bydliště.

 

Bouřka u Chlumce nad Cidlinou

Blesky CC a CG u Krchleb, okr. Rychnov nad Kněžnou

 

Hned následující den se čekaly další bouřky. Kolem poledne byla kupovitá oblačnost již rozvinutá a to byl pokyn k výjezdu. Většinu času jsme strávili kolem Lukavice u Rychnova, protože právě přes tuto oblast "přejížděl vlak". Vzniklá jádra bouřek se uspořádala do tzv. train efektu a přecházela takřka přes jedno místo. Výsledkem byla hlavně velká voda v Lukavici a těsném okolí. 

Velká voda v Lukavici u Rychnova nad Kněžnou 

 

 

Sotva jsme stihli zkopírovat nafocený a natočený materiál do PC, už se na nás řítila další bouřka. Tentokrát jsme vyrazili k Solnici. Tam nás čekal pohled na nádherný shelf cloud a následné kroupy o velikosti třešní. 

 

A aby toho ten den nebylo málo, následovala ještě jedna bouřka. Ta nikterak intenzívní projevy nepřinesla, ale její čelo v zapadajícím slunci vypadalo moc pěkně :)

 

 

Další den s bouřkovými projevy bylo následující pondělí. Hlavně srážkami významné byly bouřky na Orlickoústecku v oblasti říčky Brodec. 

Sudslava

Lhoty u Potštejna

 

Červen nic zajímavého nepřinesl, a tak jsme v červenci byli rádi za každou drobnost.

7. července jsme měli možnost vyrazit za malou, leč na blesky docela bohatou bouřkou na naše oblíbené stanoviště na "libelák".

CG blesky u obce Libel, okr. Rychnov n. Kn.

 

Další meteorologické zajímavosti nás čekaly až v srpnu. Čtvrtého byly slibovány slušné bouřky a předpověď se vyplnila. Za první jsme vyjeli k obci Ještětice, kde to bylo především o silných srážkách a větru. Následoval přesun do Ústí nad Orlicí, kde se držela poměrně silná bouřka delší dobu. Po příjezdu do města bylo zřejmé, že srážek tu spadlo víc než dost. 

Kanál chrlící vodu

Zatopená silnice I/11

 

 

 

To bylo z druhého prázdninového měsíce v podstatě vše. Srpen připomínal spíše takové průměrné září. Za zmíňku stojí snad jen pěkný shelf cloud na přeháňce z 29.8.

Pozorováno od obce Libel

 

Poslední úspěšný výjezd jsme podnikli 8. září. Ten den se nám podařilo vyfotit asi nejhezčí blesk celé sezóny.

 

 

Závěrem pojďme ještě graficky a číselně přímo do Rychnova

Celkem jsme zaznamenali 46 bouřkových jevů. Nejsilnější měsíce byly květen a červenec. Zejména kromě výše zmíněné květnové série pěkných bouřek se vesměs jednalo jen o slabé, na blesky poměrně chudé bouřky. Srážkově byly o něco bohatší.

 

 

Nejčastěji bouřky přicházely od západu, dále od severu, jihu a jihozápadu.

 

Pokud jde o čas příchodu, nejvíce bouřek přišlo tradičně odpoledne. Mezi 12. a 13. hodinou, dále mezi 14. a 15. a 17. a 19. hodinou. Během noci chodily jen sporadicky, v ranních a dopoledních hodinách byl úplný klid.

 

Proti minulému roku s pouhými dvanácti bouřkami byla letošní sezóna mnohem příznivější. V porovnání s rokem 2012 bylo o 14 bouřek více.

© copyright Jiří Novák 2013