Meteorologická pozorování

Bouřky 5.5.2015

 


Pátý květen jsme zase vyhlíželi s lehkým napětím a optimismem. V tento den totiž měla přecházet studená fronta a s ní spojené bouřky. Teplota ten den ještě atakovala 24°C.

Svou práci jsem opustil dříve něž obvykle i přesto, že na obloze byl stále klid a bouřky nikde. Zdenda situaci monitoroval z domu, kam jsem dorazil kolem čtvrté odpoledne. Něco málo se dělo v Německu, ale u nás stále klid. První náznaky se rodily až kolem šesté hodiny v jižních a středních Čechách. Směr jejich tahu byl pro nás jakž takž příznivý, ale podmínky pro jejich udržení nebo dokonce tvorbu v našem okolí už tolik ne. Rozhodli jsme se tedy, že jim pojedeme trochu naproti.

Vyrazili jsme směr Hradec Králové a posléze na dálnici D11, kde jsem našli útočiště a čekací místo u McDonalda. Když se přiblížila první buňka tak trochu na dostřel, posunuli jsme se do příhodnější lokality. Tou byla obec Kasalice (okr. Pardubice). Bouřka byla zpočátku bleskově hodně aktivní, ale vše schovávaly mraky a proudy vody.

 

Klasika...

 

Po půlhodině marného čekání na nějaký pěkný úlovek jsme se rozhodli pro návrat k domovu s tím, že situaci budeme během cesty dále sledovat. Tajně jsem vždy doufal, že se během noční bouřky budu jednou pohybovat kolem Kunětické hory a v jejím pozadí pořídím foto s povedeným bleskem. Naděje na ukončení čekání mi svitla právě v tento den. Cestou ke Kostelci se rodily další buňky postupující směrem k nám. Zastavili jsme poblíž Sezemic, chvíli čekali, ale než se něco dostalo až k nám, ztratilo to elektrickou aktivitu a bylo po všem. 

 

Hodně vzdálené CG (červená tečka vpravo je Kunětická hora)

 

Radar nám ale dál dával slušné vyhlídky. Zatím jsme se přesunuli k Horním Ředicím. Tam máme své místečko a tam jsme znovu rozbalili techniku. Pršelo, a tak jen improvizovaně v autě. Bouřka nás míjela jižním směrem. Elektrická aktivita však nic moc.

 

Alespoň jeden CC

 

Vzápětí jsme ale prošvihli zajímavou příležitost. Zdenda do mě sice hučel, že vidí shelf cloud, ale já jsem to nebral moc vážně, protože na radaru nic tak extra nebylo. Ano, na radaru nic extra, ale ve skutečnosti se k nám blížilo pohledné čelo další buňky. Byla tma, takže vidět bylo jen při nasvícení ojedinělým bleskem. Všiml jsem si ho až když bylo téměř nad námi a kvůli vzrůstající četnosti blesků, jsme už raději zůstali v autě a nevydávali se napospas přírodě. 

 

Shelf cloud už téměř nad námi

 

...a jeden usmrkánek pod ním :)

 

 

 

Spousta blesků zase mezi mraky a srážkami. Zachytit se nám podařilo jen ten nejbližší. Byl ale blízko až moc :( Na takový úder jsme parametry foťáku nenastavil. Musel jsem hodně upravovat...

 

Blízký CG

 

Za chvíli bylo zase po všem, a tak nám nezbylo než se těšit zase na další. No jo, ale kdy?

 

 

 

© copyright Jiří Novák 2013