Meteorologická pozorování

Frontální rozhraní 8.6.2015

 


Od soboty 6. června do úterka 9.června přes naše území přecházela studená fronta. Zvlněná studená fronta. A vlastně se z ní během jejího šnečího postupu dále k východu stalo jen jakési frontální rozhraní oddělující teplý vzduch na východě a studený vzduch na západě. 

První bouřky se v ČR objevily v sobotu odpoledne, další v noci na neděli a během neděle. Postrádaly však veškerou dynamiku, a tak k nám na východ Čech nedorazilo nic. Dočkali jsme se až následující den. V pondělí jsem už ale musel být samozřejmě v práci. Přesto jsem měl oči přilepené na radaru, protože mi bylo jasné, že se bude něco dít. A dělo se.

Po jedenácté dopoledne se severně od Brna vytvořila zajímavá buňka postupující řekněme k severo-severozápadu, tedy naším směrem. Nezbylo mi než si v práci zajistit volno a uhánět do Kostelce, kde jsem nabral Zdendu, a následně dle situace k Chocni, kam se bouřkové jádro ubíralo. 

 

Radarový snímek z 13:15 SELČ s vyznačením města Choceň (zdroj: ČHMÚ)

 

Během postupu k nám několikrát nabralo i ubralo na síle. Když jsme na obzoru viděli první blesky, bouřka byla velmi aktivní. A co myslíte, nezdechlo to těsně před námi? Ano, zdechlo :( No a tak můžu prezentovat pár vzdálených a jen jeden trochu bližší blesk typu mrak-země...

 

 

 

© copyright Jiří Novák 2013