Meteorologická pozorování

Výjezd za bouřkami na studené frontě - 13.6.2015

 


Zvlněná studená fronta postupující přes naše území zvolna k východu přinesla zajímavé bouřky v sobotu 13. června. Zdenda tvrdl v práci a já tak byl odkázaný sám na sebe. První náznaky konvekce nastaly ještě před polednem na Šumavě. Jejich severní postup mě však zanechával chladným. Ze židle mě zvedly až bouřky, které se zrodily nad Vysočinou a postupovaly pro mě poněkud příznivějším směrem, ačkoli jsem dlouho váhal, kam vlastně vyjet. Nakonec jsem usoudil, že nejlepší bude okolí Holic.

A také ano. Zastavil jsem u obchvatu zmíněného města s výhledem k jihu, odkud se přibližovala tři jádra. Postavil jsem techniku do akce a sledoval vývoj situace. Jedno z nich se vydalo spíše severovýchodním směrem a postupně zaniklo, další dvě sice postrádala na fotogeničnosti, za to mi před objektiv vyprodukovala několik CG blesků.

 

Situace na radaru ČHMÚ

 

Vzdálené blesky první buňky

 

Druhá buňka mě částečně obešla jižním směrem k severozápadu. Moc srážek tak kolem mě nespadlo. I přesto jsem musel fotit z auta :(

Vmísil se i jeden blesk CC

 

Přestože byla spousta blesků schovaná mezi mraky či srážkami, tentokrát jich bylo dost i před nimi

 

 

Po více než hodině čekání, co se bude dít dál, se na krátkou chvíli jihozápadně od mé pozice zformovala další bouřka do pěkné "minilinie". Popojel jsem tedy k Horním Ředicím, abych měl náležitý výhled.

 

Radarový snímek s vyznačením Holic (ČHMÚ)

 

Na čele buňky se chtěl vytvořit nenápadný shelf cloud

 

Detail shelfu

 

Došlo i na pár výbojů

 

Nakonec nade mnou všechno chcíplo, a protože za své vzaly i všechny ostatní bouřky, bylo na čase po úspěšném lovu vyrazit zpět k domovu...  

 

 

© copyright Jiří Novák 2013