Meteorologická pozorování

Přívalový déšť s kroupami podruhé - 19.6.2016

 


V lehce labilním vzduchu se v prostoru východních Čech a českomoravského pomezí tvořily bouřky, jen velmi ojediněle a velmi lokálně doprovázené silnými srážkami a kroupami. Rychnov měl to "štěstí" již podruhé během čtrnácti dnů.

Situace na radaru mě takřka do poslední chvíle nechávala chladným a s žádným výjezdem jsem moc nepočítal. Nakonec se vše vyvinulo tak, že jsem sotva pár chvil před nástupem první bouřky popadl nejnutnější techniku a vyrazil do polí. Tam už na mě čekal krásný shelf cloud...

 

 

 

Pohled mezi Vamberk a Rychnov

 

 

 

Whale´s mouth

 

Po spolknutí velrybí tlamou a pohledu na radar jsem se přesunul do Rychnova, kde měly být kroupy. A "pár" jich skutečně bylo...

 

Detailní pohled na radar s vyznačením mé polohy

 

 

 

Kroupy na sídlišti Mírová

 

 

 

Kroupy měly velikost kolem 1 - 1,5 cm v průměru

 

 

 

Naplavené kroupy v Rychnově u traktorky

 

 

S kroupami spadlo v Rychnově také hodně vody. V první bouřkové vlně spadlo během cca 25 minut 40 mm srážek. Nejvyšší minutové úhrny pak činily dvakrát 2,8 a 2,7 mm. Druhá vlna již byla slabší, a tak za nedělní podvečer a večer spadlo celkem 65 litrů vody na čtverečný metr. Vzhledem již zmíněné velké lokálnosti byla místa, kde srážkové úhrny mohly být ještě o dost vyšší, byť se nacházejí jen relativně kousek od místa naměřených hodnot. 

Na krátkou dobu byl na řece Kněžné dosažen i první stupeň povodňové aktivity, když její hladina vystoupala z 8 na 115 cm. Průtok v 19 hodin činil 11,72 kubíků za vteřinu.

 

Stav řeky Kněžné v Rychnově v 19:00 SELČ (zdroj: Povodí Labe)

 

 

Kromě zatopených zahrad, sklepů apod. byly zaplaveny také silnice.

  

 

 

 

Kostelec nad Orlicí, 20.6.2016

 

© copyright Jiří Novák 2013